۱ دى:  پیامک خالی چند تومان محاسبه می‌شود؟
۳۰ آذر:   توليد موبايل ايراني مخصوص کودکان
۳۰ آذر:  سومین مدل پلتفرم Playstation 3 عرضه شد
۳۰ آذر:  با ۹ هکر معروف جهان آشنا شوید
۳۰ آذر:   کاربران مراقب کلاهبرداری پیامکی باشند
۲۹ آذر:  رتبه‌‌هاي كاذب سايت‌هاي ايراني باتقلب‌وشارژ پول!!
۲۹ آذر:  کشف حفره‌های امنیتی در برخی تلفنهای سامسونگ
آرشیو >>

GLX 3660
جی ال ایکس 3660: صفحه نمایش رنگی و لمسی، دوربین 3 مگاپیکسل، دارای Image Chenger و Music Chenger که می توان با حرکت دست عکس و موزیک را تغییر داد، پشتیبانی از بلوتوث، قابلیت اتصال به تلویزیون، 48 مگابایت حافظه داخلی و 256 مگابایت حافظه همراه و قابل افزایش توسط کارت حافظه، دو اسپیکر بسیار قوی و صدای شفاف، بلوتوث استریو که می توان از فاصله 20 متری موزیک را از طرق بلوتوث گوش دهید، دارای اسکنر جهت اسکن کارت ویزیت...
(موجود نيست)

بيشتر...
در دست ساخت
آخرین بروز رسانی: ۲۸ آذر ۱۳۹۳
نوع سیم کارتخریدفروش
۹۱۲ کد ۲ - صفر ۵۳۰ ۵۵۰
۹۱۲ کد ۲ - کارکرده ۴۱۰ ۴۳۰
۹۱۲ کد ۳ - صفر ۴۵۰ ۴۷۰
۹۱۲ کد ۳ - کارکرده ۳۶۰ ۳۸۰
۹۱۲ کد ۴ - صفر ۳۶۰ ۳۸۰
۹۱۲ کد ۴- کارکرده ۳۰۵ ۳۲۵
۹۱۲ کد ۵ - صفر ۳۷۰ ۳۹۰
۹۱۲ کد ۵ - کارکرده ۳۱۰ ۳۳۰
۹۱۲ کد ۶ - صفر ۳۶۰ ۳۸۰
۹۱۲ کد ۶ - کارکرده ۳۰۵ ۳۲۵
۹۱۲ کد ۷- صفر ۳۴۵ ۳۶۵
۹۱۲ کد ۷ - کارکرده ۲۹۵ ۳۱۵
۹۱۲ کد ۸ - صفر ۳۳۰ ۳۵۰
- تمامی قیمت ها به هزار تومان می باشد
در دست ساخت
 

مراحل راه اندازی اینترانت ملی مشخص شد


۱۹ فروردين ۱۳۸۵ - ۱۲:۴۶

جزئیات مصوبات اولین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات  در گفت و گو با عبدالمجید ریاضی

مراحل راه اندازی اینترانت ملی مشخص شد

پس از روی کار آمدن دولت احمدی نژاد، این دومین گفت و گوی هفته نامه عصر ارتباط با عبدالمجید ریاضی است که از ساختمان های نوبنیاد به خیابان شریعتی آمده است. در گفت و گوی اول سوالات ما مرتبط با حوزه معاونت فناوری اطلاعات و ارتباطاتبود اما امروز او نه تنها بر صندلی این معاونت تکیه زده است بلکه به عنوان دبیر یک شورای ملی نیز مسئولیت دارد. عبدالمجید ریاضی که پس از محمد صدری به اتاق معاونت IT وزارت فناوری اطلاعات و ارتباطات آمده است بر خلاف صدری  شانس این را داشت که به عنوان اولین دبیر شورای عالی انفورماتيك منصوب شود. شورایی که با ریاست محمود احمدی نژاد اسفند ماه گذشته اولین جلسه خود را تشکیل داد و عملا یکی از حاشیه برانگيز ترين موضوعاتی که طی ماه های اخیر مورد بحث و مناقشه قرار گرفته بود را به تصویب رساند. ریاضی خالق عبارت اینترنت ملی به رغم طرح همه انتقادات در خصوص این طرح همچنان از مخلوق خود دفاع می کند.

از اولین جلسه رسمی شورای عالی فناوری اطلاعات که اواخر سال گذشته برگزار شد، شروع می کنم که ظاهرا مقرر شده دبیرخانه کلیات طرح اینترنت ملی را تدوین و تصویب کنند، با توجه به اینکه مجلس هم اعلام کرده بود که این طرح دارای ابهام است آیا دولت درصدد است پس از تدوین طرح دوباره آن را از طریق مجلس پیگیری و اجرا کند یا اینکه بدون تصویب در مجلس مورد اجرا قرار می گیرد؟

البته مجلس هیچ گاه نگفته بود این طرح دارای ابهام است. ما این طرح را در کمیسیون تخصصی صنایع و معادن و کمیته مخابرات تشریح کرده بودیم و آنها پذیرفته و استقبال شده بود ولی زمانی که طرح را به مجلس بردیم لایحه بودجه به مجلس ارائه شده بود و خودمان هم می دانستیم که احتمال اضافه شدن طرح به لایحه بودجه کم خواهد بود. تنها راه این بود که از جانب نمایندگان پیشنهاد شود تا در بودجه قرار گیرد بعد از اینکه کمیسیون صنایع طرح را پذیرفت به کمیسیون تلفیق برده شد و در کمیسیون تلفیق بحث شد و با توضیحاتی که نماینده دولت داد کمیسیون تلفیق اعلام کرده با توجه به اعتبارات طرح به صورت درآمد هزینه ای است. یعنی از محل درآمدهای خود وزارت ICT باید اجرا شود نیاز به قانون ندارد و خودمان می توانیم طرح را پیگیری کنیم. بودجه ای که در آن زمان حدود 10 میلیارد تومان درخواست شده بود برای مرحله مطالعاتی طرح بود.

ظاهرا هزینه کل پروژه خیلی بیشتر از این رقمی است که برای مطالعاتش باید صرف شود؟

بله، درباره کل پروژه یک برآورد اولیه شده بود که رقمی حدود 900 میلیارد تومان بود اما آنچه که قطعی می شود و تا اندازه زیادی دقیق خواهد بود موقعی مشخص می شود که پروژه به مرحله اجرا برسد اما باید درصد خطای کمی پس از طراحی آن هزینه ها مشخص شو و پس از اجرای طرح مطالعاتی این موضوع روشن می شود.

 موقعی که در کمیسیون تلفیق اعلام شد که نیاز به تصویب مجلس ندارد و نماینده سازمان مدیریت هم اعلام کرد می توانیم از طریق داخلی این طرح را در صحن علنی مطرح کرد اما چون در مقطع خودش مطرح نشده بود، مورد قبول مجلس قرار نگرفت.

طرح در چه مقطعی باید مطرح می شد؟

چون طرح دوجنبه درآمد هزینه داشت باید قسمتی را در هفته قبل آن موقع در بخش درآمدها بحث و تصویب می شد و هفته بعد هم در بخش هزینه ها، اما در آن زمان که در صحن علنی مطرح شد اشکال آیین نامه ای گرفتند مبنی بر اینکه چون درآمدهای آن به تصویب نرسیده است، نمی توان در بخش هزینه ها آن را مورد بررسی قرار داد. مفهوم آن هم این نبود که طرح اینترنت ملی مورد تصویب واقع نشده بلکه تنها اشکال آن در موقع مناسب مطرح نشدن آن بوده است.

پس به این نتیجه می رسیم که طرح اینترنت ملی مستقلا در دولت پیگیری می شود و ربطی به مجلس نخواهد داشت؟

بله، در این مرحله قطعا اینگونه پیش خواهیم رفت ولی این طرح در شورای عالی فناوری اطلاعات مطرح شد و یکی از مصوبات این شورا بود که با کلیات آن موافقت و قرار شد که دبیرخانه جزئیات را با کمک مراکز علمی و تحقیقاتی تدوین کند.

یکی از مهمترین حاشیه هایی که برای این طرح به وجود آمد و به نظر می رسد که نشات گرفته از کلی بودن موضوع و ابهامات موجود در آن بود، حاکی از آن است که گویی وزارت ICT درصدد آن است تا همچنان موضوع مبهم را پیگیری کند، هدف شما از این گونه مطرح کردن یک موضوع به شدت تخصصی چیست؟

من در این مورد قبلا هم خیلی توضیح دادم. همیشه در تعاملات و ارتباطات و تبادل نظرها باید واژه ها به گونه ای انتخاب شوند که قدرت یا زمینه مفاهیم را به راحتی ایجاد کند. بحث های مختلف روی این موضوع مثل شبکه دیتا، شبکه ملی یا اینترنت موضوعاتی است که سالیان سال درباره آن بحث شده است. اما شما می بینید که به این اندازه ای که موضوع اینترنت ملی در مجامع مختلف روی آن بحث شد هیچ گاه وجود نداشته است. در این میان نظرات کارشناسی خوبی هم بیرون آمده بود. این نوع برخورد نشان می دهد برخلاف آنچه که اعلام می شود این طرح ابهام دارد، اتفاقا مفاهیم آن برای همه خوب جا افتاده است و متوجه شده اند. اولا شبکه که می گوییم یعنی شبکه ای مشابه شبکه های دیگر که باید سراسر کشور را پوشش بدهد. کلمه اینترنت هم به این معنا است که تمام مشخصات و توانمندی های اینترنت جهانی را داشته باشد و حتی بهتر از آن تامین کننده نیازها باشد.

ملی بودن آن هم به این دلیل است که این شبکه در داخل کشور گسترش پیدا می کند. حالا آیا ارتباط این شبکه با شبکه جهانی قطع می شود؟ موضوعی است که برخی مطرح می کنند و ما می گوییم خیر. این شبکه حتی به نوعی مطلوب تر و بهتر به شبکه جهانی مرتبط و متصل خواهد بود.

از چندین مسیر، خصوصیت ویژه این شبکه این ست که امنیت آن بالا است. پایداری بیشتر و پهنای باند بیشتری را تامین می کند و ارتباطات داخلی نیز از روی این شبکه انجام می شود بنابراین ارتباطات ما یا شبکه جهانی صرفا برای مواردی است که کاربر می خواهد با خارج از کشور ارتباط داشته باشد. الان حتی ارتباطات داخلی هم که برقرار می شود از طریق شبکه جهانی صورت می گیرد و بخش عمده ای هم از پهنای باندی که دلار برا آن هزینه می کنیم صرف ارتباطات نقطه به نقطه داخلی می شود. ما موقعی که شبکه اینترنت ملی راه اندازی کنیم علاوه بر اینکه پهنای باند وسیع داخلی را برایمان فراهم می کند، باعث می شود در پهنای باند خارجی هم صرفه جویی شود. از جمله ویژگی های دیگر آن این است که مراکز داده متعددی ایجاد می شود و میزبانی هایی که اکنون به ناچار خارج از کشور انجام می شود به دلیل عدم دیتاسنترهای داخلی و پهنای باند مناسب هم به داخل کشور می آید. اگر این میزبانی به داخل کشور بیاید چون اغلب کاربران آن ایرانی هستند سرعت دسترسی به این گونه سایت ها هم بسیار زیاد می شود و کاربردهای بسیار فراوانی روی شبکه می توان ایجاد کرد، از اشتغال گرفته تا مسائل فرهنگی پس بنابراین از هر جهت به نفع کشور است.

نحوه اجرای این طرح چگونه خواهد بود آیا قرار است مناقصه ای برگزار شود؟

خیر. اجرای آن 3 مرحله دارد. در مرحله اول یک کارگروه تخصصی تشکیل شده که کارشناسان و اساتید شبکه داخل کشور و آموختگان خارجی عضو آن هستند و وظیفه دارند مفاهیم این شبکه و نیازها و توقعات ما از شبکه و ویژگی هاای آن را تدوین کنند.

این موضوع از ابعاد مختلف بررسی می شود. از بعد امکانات فنی، امنیتی، مدیریتی ویژگی های آن مشخص می شود. این فاز که تدوین شد کار به یک گروه دیگر سپرده می شود. وظیفه گروه دوم طراحی جزئیات شبکه است؛ کارگروه اول در دبیرخانه شورای عالی فناوری اطلاعات فعالیت می کند. کارگروه دوم در مرکز تحقیقات مخابرات عمدتا از تمام ظرفیت های داخلی استفاده می کند و در صورت نیاز می تواند از توان خارجی هم استفاده کند.

آیا برای طراحی این شبکه قرار است مشاور خارجی نیز انتخاب شود؟

اگر لازم باشد استفاده می شود ولی هدف و سیاست ما این است که در ارتباط با چنین پروژه هایی که جنبه ملی دارند در داخل کشور ظرفیت سازی کنیم و زمینه رشد نیروهای داخلی و مراکز تحقیقاتی را بالا ببریم.

شما اعلام کردید که هزینه مطلاعاتی آن 10 میلیارد تومان برای فعالیت هر دو کارگروهی که در دبیرخانه و مرکز تحقیقات فعالیت خواهند کرد پیش بینی شده است یا اینکه تنها بخش مطالعات اولیه آن این میزان هزینه را دارد؟

تدوین کلیات و ارائه جزئیات هز دو حدود 10 میلیارد تومان هزینه خواهد داشت. البته اینها برآوردهای اولیه است و ممکن است درصدی هم بالا و پایین شود.

مرحله سوم اجرای طرح اینترنت ملی چگونه خواهد بود؟

پس از طی کردن دو مرحله پیشین به مرحله سوم و اجرای طرح می رسیم که باز تلاش ما این است که شرکت های داخل و پتانسیل ها و ظرفیت های داخلی استفاده شود، البته در این مورد تهیه بخشی از تجهیزات به ناگزیر باید از خارج تهیه شود ولی این خریدها عالمانه و آگاهانه انجام می شود، پس در واقع سیاست ما این است که اینترنت ملی طراحی ایرانی داشته باشد و تجهیزات هم مبتنی بر طراحی خریداری می شود.

زمان بندی سه مرحله ای که اعلام کردید به چه ترتیب است؟

زمان هایی که در حال حاض پیش بینی کرده ایم این است که مرحله اول که به نام طراحی مفهومی است حدود یک ماه به طول انجامد.

از چه زمانی شروع می شود؟

پس از تعطیلات نوروز این مرحله آغاز شده است. امیدواریم بتوانند در همین زمان یک ماهه طراحی مفهومی انجام شود تا اواخر شهریور ماه هم طراحی جزئیات توسط مرکز تحقیقات مخابرات انجام می شود و کل طرح هم به تدریج در طول 3 سال پیاده سازی خواهد شد.

با این حساب سال 88 اینترنت ملی که شما از آن نام می برید راه اندازی شده است؟

انشاءا... که اینگونه خواهد بود.

چه زمانی جزئیات طراح را در شورای عالی فناوری اطلاعات به تصویب می رسانید؟

با توجه به اینکه کلیات طرح به تصویب شورا رسیده است دیگر احتیاجی به مصوبه دیگری در این خصوص نداریم، چون زمانبندی اجرای طرح هم در همان زمان به تصویب رسیده است.

هزینه های مالی اجرای طرح را از چه منابعی تامین می کند، باتوجه به اینکه بخشی از شرکت های مخابرات استانی خودشان ضررده هستند.

برای تامین هزینه های طرح مشکلی وجود ندارد، از بودجه ای که برای دبیرخانه اختصاص یافت است، استفاده می کنیم. مرکز تحقیقات مخابرات اعتباراتی که دارد اساسا برای همین جورکارها است و مورد استفاده قرار می گیرد.

زمان تصویب بودجه شورای عالی فناوری اطلاعات یکی از انتقادات در مورد میزان بودجه ای بود که برای تدوین نظام جامع IT نیز پیش از این در جلسه غیر رسمی شورای عالی فناوری اطلاعات با حضور سید محمد خاتمی به تصویب رسیده بود بالاخره به چه سرانجامی می رسد؟

اعتباراتی که برای دبیرخانه دیده شده به صورت یک جا در نظر گرفته شده است.

جمع اعتبارات دبیرخانه برای سال 85 چه میزان است؟

حالا شما از این موضوع بگذرید (می خندد) طرح جامع IT باید در قالب توافق نامه هایی که با سازمان مدیریت امضاء می شود به صورت جزئی مشخص شود. هنوز این توافق نامه ها مبادله نشده است.

آیا توافق نامه هایی که با چهار وازتخانه امضا شده بود نیز در قالب توافق نامه های جدید پیگیری می شود؟

نه این توافق نامه ها با توافق نامه های قبلی کاملا متفاوت خواهد بود. قبل از اینکه ما به وزارت ICT بیاییم یه توافق نامه هایی با چهار وزارت منعقد شده بود که وزارت ICT باید چهار تا 10 میلیارد تومان برای برای گام اول IT به این وزارتخانه ها کمک می کرد همانطور که قبلا هم به شما گفتم چون این کار جزو وظایف وزارت ICT نبوده و قانونی نبود که کاملا منتفی شد اما برای طرح هایی که دبیرخانه می خواهد اجرا کند باید از طریق هماهنگی با سازمان مدیریت بودجه آن را دریافت کند. این موافقت نامه ها مرتبط با فعالیت های دبیرخانه خوهد بود.

برای تدوین نظام جامع IT چه توافق نامه هایی را باید سازمان مدیریت مبادله کند؟

الان روی بحث نظام جامع فناوری اطلاعات کشور کارهای مختلفی در جاهای مختلف انجام شده و به ثبت رسید است و هم اکنون هم در حال اجرا است. کاری که ما می خواهیم انجام دهیم و شورای عالی ITهم به ما تکلیف کرده این است که تمام فعالیت های انجام شده را مورد مطالعه مجدد قرار دهد و بررسی کند. اگر قابل استفاده بود، استفاده می کنیم اگر نه نظام جدیدی را ارائه دهیم. اما به دلیل اینکه روی این کارها فعالیت های علمی و پژوهشی شده است به نظر می رسد کارهای انجام شده به مقدار زیادی قابل استفاده و بهره برداری باشد اما باید این فعالیت ها را نهایی کنیم و آن را مبنی قرار دهیم و اعلام کنیم.

چه زمانی نظام جامع IT نهایی می شود؟

این موضوع هم چارچوبش تصویب شده است و مواردی که اهمیت داشته و باید به چارچوب اضافه شود در شورای عالی مطرح شده است.

زمانی هم برای تدوین آن مشخص شده است؟

در شورا تصویب شده که طی مدت 9 ماه نظام تدوین کامل شود.

چه مواردی قرار است به نظام جامع IT افزوده شود؟

یکی از مواردی که مطرح شد این بود که کاربردهای اختصاصی هم مدنظر قرار بگیرد و فقط کاربردهای عمومی نباشد. دیگری امنیت شبکه، اطلاعات هم باید مدنظر قرار دهیم چنانکه این نظام ضامن موارد فوق باشد. همچنین مقرر شد اقدامات صورت گرفته بررسی و مورد بهره برداری قرار گیرد.

یکی از طرح هایی که این معاونت پیش از شما پیگیری می کرد و به نوعی شورای اطلاع رسانی هم در گیر آن بود تدوین سند کارت هوشمند بود که همچنان بدون خروجی باقی مانده است. بالاخره چه زمانی این سند تدوین می شود؟

بحث تدوین سند کارت هوشمند از معاونت IT زمان آقای دکتر صدری شروع شده بود پس از آن به جهای دیگر هم کشیده شد. یک سری جلساتی در حضور جناب دکتر عارف برگزار و مقرر شده بود که سند کارت ملی هوشمند تدیون شود تا از چندباره کاری و موازی کاری جلوگیری شود. هانطور که شما اشاره کردید این طرح مسکوت مانده بود. اخیرا در شورای عالی فناوری اطلاعات مصوبه ای در این زمینه داشتیم و مقرر شد که کلیه کارهای انجام شده در این زمینه و نیازمندی ها را بررسی کنیم و گزارش به شورای عالی بدهیم تا آنها تصمیم بگیرند. این گزارش جلسه آینده توسط دبیرخانه ارائه می شود.

جلسه آینده شورای عالی فاناوری اطلاعات چه زمانی خواهد بود؟

طبق مصوبه شورا مقرر شده است هر 3 ماه یکبار شورای عالی IT تشکیل جلسه دهد. همانطور که می دانید در آیین نامه حداقل 2 بار در سال باید جلسه برگزار کنیم که طبق مصوبه شورا، 4 بار جلسه در سال خواهیم داشت که هر یک در پایان یک فصل برگزار می شود.

در صورت سند تدوین کارت هوشمند آیا ارائه کارت هوشمند بنزین پروژه آن در حال انجام است و نیز باید منطبق با مفاد این سند باشد؟

قاعدتا این سند که تدوین شود همه فعالیت ها باید به استناد آن باشد و راهکارهای آن اجرا شود. مشخص است که ما باید راهی را ارائه دهیم تا کاربرد کارت هوشمند فراوان باشد و هزینه ها کم و از دوباره کاری ها جلوگیری شود.

شورای عالی فناوری اطلاعات قبل از نوروز تشکیل سازمان نظام مهندسی رایانه ای را به تصویب رساند. این در حالی است که در حال حاضر سازمان دیگری تحت عنوان سازمان نظام صنفی رایانه ای هم با مصوبه مجلس تشکیل و در حال فعالیت است. آیا تشکیل سازمان نظام مهندسی برای صنف یا صنعتی که نه تنها دست به گریبان شوراهای مختلف است بلکه با انواع و اقسام نهادهای نظارتی و اتحادیه ها درگیر است به نوعی موازی کاری دیگری در پی داشته باشد؟

ما اکنون نظام مهندسی ساختمان داریم، نظام پزشکی داریم که هر یک در حوزه تخصصی خودشان فعالیت می کنند یکی از مواردی که در حال حاضر احساس کمبود می شود نظام مهندسی فناوری اطلاعات است.

نظام صنفی همانگونه که از نامش پیدا است نظام صنفی است و باید به امورات صنفی بپردازد اما این نظام مهندسی به مسائل تخصصی و مهندسی عرصه فناوری اطلاعات می پردازد و در نهایت یک نهاد مدنی یا NGO است و متعلق به بخش خصوصی خواهد بود آنچه که شورای عالی فناوری اطلاعات به ما تکلیف کرده، این است که ما کمک کنیم این نظام راه اندازی شود و طبیعتا وقتی که کمک کردیم این نظام به صورت اصولی راه بیافتد، خودشان هستند که آن را هدایت و نظارت می کنند. این نظام در مسائل مهندسی فناوری اطلاعات بسیار کارساز خواهد بود.

شما می گویید که سازمان نظام مهندسی متعلق به بخش خصوصی و غیردولتی است؛ چرا تشکیل آن را هم به خود صنف واگذار نکردید؟

به طور قطع همین طور خواهد شد اما هر کاری که می خواهد شروع بشود باید فردی متولی آن باشد تا کار انجام شود. قطعا در مراحل راه اندازی سازمان نظام مهندسی هم از بخش خصوصی کمک می گیریم. این طور نیست که چیزی تشکیل و تحویل بخش خصوصی شود. با هدایت و حمایت ما و کمک و حضور و مشارکت فعال دست اندرکاران این حوزه در بخش خصوصی این سازمان شکل می گیرد.

این نظام طی چه فرآیندی تشکیل می شود؟

شورای عالی فناوری اطلاعات زمان دقیقی را برای آن مشخص نکرده اما طبیعی است که نمی گذاریم طولانی شود.

بالاخره بودجه دبیرخانه را نمی خواهید اعلام کنید؟

در سایت ها می توانید پیدا کنید.

شما خودتان رسمی اعلام کنید که بهتر است؟

بودجه تا زمانی که تخصیص پیدا نکند روی آن نمی شود حساب کرد.

بالاخره که مجلس شورای نگهبان تصویب کرده اند؟

هنوز ابلاغ نشده است، ابلاغ شد اعلام می کنیم.

به جز مواردی که درباره اش صحبت کردیم در سال 85 چه طرح های دیگری را می خواهید پیگیری کنید؟

تلاش می کنیم با همکاری دستگاه های دیگر پروژه هایی که در برنامه چهارم توسعه مطرح شده و سهم سال 85 است و بودجه آن نیز مشخص شده به صورت شفاف و هدفمند با کمک سازمان مدیریت و دستاه های ذیربط پیگیری کنیم. یکی از مواردی که شورای عالی IT به دبیرخانه تکلیف کرده این است که نظارت مستمر بر عملکرد IT دستگاه داشته باشد چون ما دبیرخانه ملی هستیم. به این معنی که مطمئن شویم بر اهداف مشخص شده می رسیم نه اینکه مانع تراشی کنیم. لازمه اینکه توسعه IT با توجه به برنامه محقق می شود حتما باید نظارت دقیق صورت گیرد. باز در این مورد هم یکی از مصوبات شورای عالی IT این بود که یک کارگروه تخصص نظارت و ارزش یابی راه اندازی شود تا بر موضوع توسعه فناوری اطلاعات در دستگاه های مختلف نظارت کند و گزارش عملکرد را به شورا ارائه دهد.

به آخرین سوال می رسیم، اعلام کرده اید که نظام جامع شهر الکترونیک تهران هم باید زیر نظر شورای عالی IT تدوین شود، پیش از این هم فعالیت هایی در شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران نیز انجام شده بود، آیا تدوین نظام شهر الکترونیک تهران مبتنی بر همان فعالیت ها خواهد بود یا طرح جدیدی ارائه می شود؟

شورای عالی فناوری اطلاعات متولی IT کل کشور است. بنابراین هر موضوعی در این زمینه انجام می شود باید به گونه ای در چارچوب طرح توسعه IT کشور باشد، مهم نیست چه دستگاهی آن را انجام می دهد مهم این است که با هم هماهنگ باشند و موازی کاری نشود. مثلا اگر قرار است تجارت الکترونیکی در کشور داشته باشیم لازمه اش زیرساخت ارتباطی است اما مفهومش این نیست که متولی تجارت الکترونیک زیرساخت هم ایجاد کند. یک جایی باید تمام این طرح ها با هم هماهنگ شود تا هر دستگاهی مسئولیت خود را به نحو مطلوب انجام دهد و مکمل یکدیگر باشند و این باید در شورای عالی IT انجام شود. در بحث شهر الکترونیک تهران هم همین طور است، مسلما هر فردی در این حوزه کار کرده باشد تشویق و ترغیب و از تمام ظرفیت های آنها استفاده می کنیم تا سهم خودشان را ادا کنند.

موضوع شوراهای موازی نیز یکی از مصوبات شورای عالی IT بود، آیا قرار است فعالیت این شوراها متوقف شود؟

برای اینکه ما توسعه پایدار و نظام مند داشته باشیم ایجاب می کند مرکز مدیریت و فرماندهی توسعه IT یکجا باشد باز این موضوع مغایر با این نیست که ظرفیت های به وجود آمده از بین بروند اما باید با هم هماهنگ باشند. قطعا یکی از این شوراها باید مرکزیت داشته باشد و اکنون طبق قانون شورای عالی فناوری اطلاعات متولی کلی IT کشور است. حالا در این زمینه این شورا فعالیت شوراهای دیگر را با همکاری سازمان مدیریت بررسی می کند بنابراین اگر این شوراها ادامه کارشان لازم باشد چارچوب های فعالیت شان هم مشخص می شود وگرنه ادغام یا انحلال خواهند شد. در حال حاضر تکلیف ما این است که این موضوع را بررسی کنیم اما اینکه در زمینه سازماندهی چه پیشنهادی بدهیم پس از بررسی ها مشخص می شود.

 

منبع: هفته نامه عصر ارتباط 19 فروردین 85

 

 
 بازگشت به لیست اخبار 

کلیه حقوق و امتیازات این سایت متعلق به گروه سایتهای پرشین بلاگ می باشد.